روزه خواری در ماه رمضان

روزه خواری در ماه رمضان

روزه خواری در ماه رمضان

روزه خواری در ماه رمضان

* آیا روز خواری جرم است؟
*آیا روزه خواری مجازات دارد؟

*سؤالی که متداولا در ماه مبارک رمضان از وکیل پایه یک دادگستری پرسیده می‌شود اینست که آیا روزه خواری جرم است؟ یا روزه خواری در ملأعام مجازات دارد یا خیر؟

* از مهمترین و شاخص ترین موضوعاتی که با فرارسیدن ماه مبارک رمضان مورد توجه مردم قرار می گیرد نگاه قانونی و حقوقی به موضوع روزه خواری است.

بر اساس موازین دین مبین اسلام روزه گرفتن یکی از امور واجب مسلمانان در دین است که همه مسلمانان مؤظف هستند در ماه مبارک رمضان این واجب الهی را رعایت نمایند.

اما دین اسلام شرایط بیماران و مسافران را مورد استثنا و توجه خاصی قرار داده است و برای این قبیل افراد شرایطی را درنظر گرفته است که بتوانند بدون مشقت و سختی این ماه مبارک را بگذرانند.

 

وکیل کیفری در مشهد

 

روزه گرفتن در دین مبین اسلام عملی واجب میباشد و روزه خواری بدون دلیل و عذر شرعی عملی حرام است، اما قانونگذار جمهوری اسلامی ایران روزه خواری را صراحتا جرم انگاری نکرده است و در قانون نیز بصورت شفاف پیش‌بینی نشده است ولی برای آن شرایطی در نظر گرفته است.

از آنجایی که کشور و جامعه ما براساس مبانی دین مبین اسلام پایه گذاری شده است لذا رعایت این چارچوب‌ها اسلامی برای همه افراد لازم است. زمانی که روزه گرفتن برای همه واجب است پس برای کسانی که شرایط روزه گرفتن ندارند نیز حفظ حرمت و احترام به این واجب لازم است و نباید حقوق دیگران را نایده بگیرند.

چیزی که در قانون به آن تاکید شده است عدم روزه خواری در ملاء عام و تظاهر به آن میباشد ، کما اینکه اگر شخصی در خانه خود و یا مکان خلوتی که رفت و آمدی وجود ندارد اقدام به خوردن روزه کند این کار او مجازاتی ندارد.

قانون مجازات اسلامی در ماده ۶٣٨ به این موضوع پرداخته است و بیان نموده است که:” هرکس علنا در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ١٠ روز تا ٢ ماه یا تا ٧۴ ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل داری کیفر نمی باشد ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید فقط به حبس از ١٠ روز تا ٢ ماه یا ٧۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

 

روزه خواری در ماه رمضان  ۰۹۱۵۳۱۰۴۰۰۴

 

با توجه و دقت در این ماده ۶٣٨ ق. م. ا به جرم بودن روزه خواری در ملا عام می توان دست یافت. چرا که بر اساس موازین دین اسلام روزه خواری عملی حرام میباشد .

با توجه به موارد یادشده باید گفت عمل روزه‌خواری رفتاری خلاف و ناپسند است و حتی افرادی که عذر شرعی دارند باید حرمت روزه‌داران را حفظ کنند البته تعابیر «علنا»، «معابر عمومی» و «عملی که عفت عمومی را جریحه‌دار کند» در قانون مجازات جای تجزیه و تحلیل وبحث و بررسی بسیاری دارد.

تماس 09156024004