شرایط حذف نام همسر از شناسنامه

وکیل پایه یک دادگستری در مشهد

شرایط حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر اول از شناسنامه زمانی محقق می‌شود که شخص همسر دوم خود را انتخاب و نیز ازدواج آنها رسمی و ثبت‌نام ایشان در شناسنامه فرد انجام شود، بنابراین به‌ صرف انتخاب همسر و معرفی او نمی‌توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.
حذف نام همسر از شناسنامه، دغدغه خیلی از مردان و زنانی است که طلاق گرفته‌اند و تمایل دارند در شناسنامه ایشان نامی از همسر سابق و طلاق و ازدواج قبلی نباشد.البته برای مردان ماجرا کمی ساده‌تر از زنان است. حذف نام مرد از شناسنامه زن فقط در صورتی امکان‌پذیر است که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه ‌بودن زن مطابق احکام قانونی و سند طلاق قابل استنباط باشد. همچنین اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‌تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت ‌شده از شناسنامه‌اش اقدام کند.
چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت نام او در شناسنامه‌اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کند و حذف نام همسر اول از شناسنامه اش را درخواست کند.
ازدواج همواره به‌ عنوان یکی از ابزارهای حفظ و بقای جامعه و ادامه نسل‌ها و نیز یکی از ابزارهای رسیدن به سعادت و خوشبختی افراد شناخته شده است. اما گاهی زندگى زن و مرد به بن‌بست می رسد و راهی جزء جدایی و طلاق باقی نمی‌ماند.از این‌رو، قانونگذار بر آن شده است تا همسو با این اتفاقات و نیز حمایت نسبی از زن و مرد در برابر جامعه، مقرراتی را در خصوص حذف کردن نام همسر ازشناسنامه های زن و مرد وضع کند که در رابطه با این مقررات توجه به چند نکته لازم است:
۱.حذف نام همسر اول از شناسنامه زمانی محقق می‌شود که شخص همسر دوم خود را انتخاب و نیز ازدواج آنها رسمی و ثبت‌نام ایشان در شناسنامه فرد انجام شود، بنابراین به‌ صرف انتخاب همسر و معرفی او نمی‌توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.
۲. حذف نام از شناسنامه در این مورد صرفا پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می‌گیرد، بنابراین همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد. از طرف دیگر، اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت ‌تر شناسنامه در جاهای مختلف است،زیرا به طور عمده مواردی این‌چنین جزء خصوصی‌ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آنها باخبر باشند. این در حالی است که با صدور گواهى ازدواج باید روشن شود که زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند.
۳.از اتلاق واژه همسر دوم باید این‌طور نتیجه گرفت که استفاده ازاین مورد صرفا در مورد اختیار کردن همسر دوم امکان‌پذیر خواهد بود و نه ازدواج‌های بعدی، اما به نظر می‌رسد که با وجود نقص این مورد در این‌خصوص، بتوان در ازدواج‌های بعدی نیز از مزایای قانونی استفاده کرد.
با توجه به اینکه زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با دریافت گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند،بنابراین لازم است در خصوص گواهى تجرد بیشتر بدانیم.

وکیل خانواده در مشهد
گواهی تجرد چیست؟

گواهی تجرد تاییدیه ای است که بر مبنای اطلاعات مندرج در شناسنامه شخص صرفاً برای صاحب سند و بر اساس درخواست وی صادر می‌شود .

شرایط حذف نام همسر از شناسنامه در صورت فوت

حذف نام همسر از شناسنامه در صورت فوت تابع همان شرایط طلاق است که در متن فوق به آن پرداخته ایم. در صورتی که فرد مدعی عدم ارتباط جنسی به همسر متوفی خود باشد باید مدارکی دال بر صحت ادعا برای ارائه به دادگاه در دست داشته باشد و در غیر این صورت بایستی شخصی را به عنوان همسر جدید معرفی نماید. البته برای این اقدامات ارائه مدارکی لازم و ضروری است که در ذیل به این موضوع پرداخته ایم.

مدارک مورد نیاز برای حذف نام همسر از شناسنامه

در صورت طلاق یا فوت همسر و قصد داشتن حذف نام همسر از شناسنامه  و یا حذف طلاق در شناسنامه بایستی مدارکی را برای ارائه به دادگاه و ثبت احوال آماده نمود.

این مدارک شامل؛

  • دو قطعه عکس
  • رونوشت یا اصل طلاق
  • اصل کارت ملی و اصل شناسنامه
  • در صورت دوشیزه بودن گواهی پزشکی قانونی
  • گواهی فوت همسر

برای حذف نام همسر در صورت کامل بودن مدارک دو تا سه هفته کاری زمان لازم است زیرا تا صدور حکم دادگاه و ارائه به ثبت احوال و صدور المثنی، معمولا مدت زمان زیادی را می طلبد.

حذف نام همسر از شناسنامه در صورت داشتن فرزند

قوانین مربوط به حذف نام همسر از شناسنامه با داشتن فرزند از آن همسر قابل اعمال است. لذا باید در نظر داشت که امکان حذف نام فرزند وجود ندارد زیرا در صورت فوت خود یا فرزند به دیگری هیچ ارثی تعلق نخواهد گرفت. اما افرادی که خواهان حذف نام همسر از شناسنامه خود هستند و از همسر قبلی خود فرزندی داشته باشند می توانند نام همسر را از شناسنامه حذف کنند، اما مشخصات خود و همسر قبلی او در شناسنامه فرزند وجود دارد و نمی توان در شناسنامه فرزند تغییراتی ایجاد کرد و همچنین مشخصات فرزند در شناسنامه فرد وجود دارد. لذا با داشتن فرزند عملا این موضوع یعنی حذف نام همسر بی معنی خواهد بود اما کسانی هستند که در صورت طلاق و فوت همسر و ازدواج مجدد می خواهند نام همسر قبلی حذف شود.

تماس 09156024004