قتل‌هاي خانوادگي

وکیل قتل در مشهد

وکیل قتل در مشهد


اصطلاح قتل‌هاي خانوادگي

يك اصطلاح عمومي است كه شامل مصاديق متعدد مي‌شود.  در اين مطلب به عوامل شايع اينگونه قتل‌ها و بحث حقوقي آن توسط وکیل پایه یک دادگستری در مشهد پرداخته ایم.
بصورت كلي به قتل‌هايي كه در يك خانواده با روابط خويشاوندي سببي و نسبي نزديك واقع مي‌شود به نحوي كه يكي از اعضا اقدام به كشتن عضو ديگري مي‌نمايد ” قتل خانوادگي ” مي‌گويند.

مصاديقی از اين قتل‌ها، قتل فرزند توسط پدر يا مادر، قتل پدر يا مادر توسط فرزند، قتل زن توسط شوهر و برعكس و قتل برادر و خواهر به دست همديگر است.”وکیل جنائی در مشهد

وکیل کیفری در مشهد

قتل فرزند توسط پدر

قتل فرزند توسط پدر عوامل متعددی دخالت دارند. شرايط روحي و رواني پدر كه به خاطر ابتلابه بيماري‌هاي رواني يا تحريكات ناشي از توهمات شيطاني كه در اثر وقوع اختلال در شخصيت او ايجاد شده يا فشار‌هاي طاقت فرساي ناشي از معضلات حاد معيشتي و اقتصادي و نااميدي از تامين حداقل ضروريات زندگي، او را شرمنده و مايوس مي‌سازد و وي دچار چنان شرايط روحي نامساعدي مي‌گردد كه با توجيه غيرمنطقي جهت رهایی فرزندان از آينده شود، راهي جز قتل آن‌ها را شايسته نمي‌داند وبه نظر خويش دچار جنون شده و به قتل فرزند دست مي‌زند  يا در برخي موارد فرزند مرتكب عملي شده كه آبروي خانواده در اجتماع با خطر مواجه مي‌شود.

مثلا: فرزند درگير مواد مخدر يا مشكلات جنسي شده و اينجاست كه پدر يا مادر فرزند را مايه ننگ خانواده خود دانسته و قصد كشتن فرزند را برمي گزينند.

 

قتل عمدي فرزند توسط پدر

چه فرزند دختر باشد يا پسر ، حسب ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامي مستوجب ‘ديه’ مقرر شرعي است  و به اصطلاح اين مورد از موارد سقوط ‘قصاص’ است  و از طرف ديگر چون پدر به عنوان مجرم در موضوع مطرح است حسب موازين شرعي با موانع ارث برخورد كرده و اين ديه كه از پدر اخذ مي‌شود به ساير’ اولياي دم’، غير از او پرداخت خواهد شد و چون اين عمل پدر نظم عمومي جامعه را بر هم زده و بيم تجري او بر ديگر افراد جامعه وجود دارد از جهت ‘جنبه عمومي’ علاوه بر پرداخت ديه به حبس تعزيري ۳ تا ۱۰ سال براساس ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامي محكوم “وکیل حبس در مشهد” خواهد شد. البته اعمال اين مجازات مانع مجازات تتميمي مندرج در ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامي که محروميت از حقوق اجتماعي میباشد نخواهد بود.

 

صلاحيت رسيدگي به جرم قتل

بر حسب قوانين موجود از جمله قانون اصلاح، قانون تشكيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب ‘دادگاه‌هاي كيفري استان’ به اين پرونده‌ها رسيدگي مي‌كند.

قتل فرزند توسط مادر

قتل فرزند توسط مادر نيز تا حدودي تابع عوامل اجتماعی و… فوق مي‌باشد ولي بيشتر رهايي فرزندان از شرايط معيشتي نامساعد و عوامل روحي و رواني و اختلافات شديد خانوادگي و اعتياد در موضوع دخيل هستند” وکیل قتل مشهد ” اما در مقايسه با قتل فرزند توسط پدر، اين نوع قتل از آمار پاييني برخوردار میباشد. و از نظر قوانين شرعي و موضوعي حاكم بر كشور اين قتل در صورت عمدي بودن مستوجب ‘قصاص’ مادر خواهد “وکیل قصاص در مشهد” شد.

 

قتل والدين توسط فرزند

قتل پدر يا مادر توسط فرزند نيز از قتل‌هاي مستوجب ‘قصاص’ براي فرزند مي‌باشد، عواملي از جمله اختلافات شديد خانوادگي و هواخواهي فرزند از يكي از اوليا يا اختلافات مالي شديد بين فرزند با يكي از آن‌ها يا اعتياد فرزند و عدم توانايي در تامين مخارج اعتياد و يا سرقت از پدر و مادر به تصور اينكه عامل بدبختي وي، آن‌ها هستند، و اقدام به قتل آن‌ها مي‌نمايد”وکیل قتل عام در مشهد” .
گاها ازدواج مجدد پدر يا مادر يا برقراري روابط نامشروع مادر “وکیل رابطه نامشروع در مشهد” با ديگر افراد انگيزه قتل آن‌ها را در فرزند تقويت مي‌كند.

ابتلاي پدر يا مادر به بيماري‌هاي صعب العلاج كه با ايجاد شرايط سخت براي فرزندان همراه و هم هزينه درمان آن‌ها شرايط را غيرقابل تحمل براي فرزند نموده و فرزند گاهي براي رهايي خود از شرايط بد مالي دست به اين اقدام می‌زند.
يا گاهي براي رهايي پدر و مادرش از آلام و دردهاي بيماري به قتل آن‌ها دست مي‌زند كه به قتل با اين انگيزه “اتانازي” =(قتل ازروی ترحم یا دلسوزی) مي‌گويند.
قتل از روي ترحم در حقوق ايران به رسميت شناخته نشده است و در زمره قتل‌هاي مستوجب ‘قصاص’ است

وکیل پایه یک دادگستری در مشهد

قتل همسر

قتل مرد توسط زن يا برعكس آن قتل زن توسط شوهر از قتل‌هاي خانوادگي با آمار بالا محسوب مي‌شود. “وکیل کیفری در مشهد

در واقع رايج‌ترين نوع قتل خانوادگي است، در قتل زن توسط شوهر “وکیل کیفری در مشهد” انگيزه‌ها و عواملي چون فقر، شرايط بد اقتصادي، اختلافات شديد خانوادگي توام با خشونت و كتك كاري و تفاوت‌هاي بارز فرهنگي و عقيدتي ميان زن و شوهر و حجاب يا روابط نامشروع زن با مرد اجنبي و بالعکس و ‌‌نهايتا قتل‌هاي آني و بدون طرح و نقشه قبلي يا حتي گاهي با نيت قبلي رخ مي‌دهد كه نتيجه آن از هم پاشيدگي خانواده و سردرگمي فرزندان در جامعه خواهد بود . البته آمار‌ها حكايت از اين مسئله دارد كه اعتياد و خيانت زن به شوهر و برقراري روابط نامشروع از علل اصلي “وکیل پایه یک دادگستری در مشهد” اين نوع قتل‌هاست “وکیل قتل در مشهد“.

 

* از منظر قوانين موضوعه اين نوع قتل در صورت عمدي بودن موجب ‘قصاص’ است كه اين قصاص با پرداخت تفاضل ديه از جانب اولياي دم مقوله (زن) به قاتل صورت خواهد گرفت.
براساس ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامي اگر مرد همسر خويش را در فراش با مرد اجنبي ببيند ‘قصاص و ديه’ از وي ساقط مي‌شود، البته اين مهدورالدم بودن مقتولان بايد به اثبات برسد.
گاهي اوقات شخص فوت شده اساسا مهدورالدم نبوده است ولي به تصور و اعتقاد قاتل او ‘مهدورالدم’ است. اگر قاتل، اشتباه در اعتقاد خود را در دادگاه ثابت كند قتل عمدي براساس تبصره ۲ ماده ۲۹۵ قانون مجازات اسلامي تبديل به شبه‌عمد شده و تنها ‘ديه’ مقرر شرعي اخذ خواهد شد.”وکیل قتل غیرعمدی مشهد

قتل شوهر توسط

از قتل‌هاي رايج خانوادگي است كه اغلب با معاونت يا مشاركت زن و با اجير شدن فرد يا افراد اجنبي صورت مي‌گيرد اين نوع قتل اصولا ريشه در انحرافات جنسي زن داشته و با تحريك زن به قتل همسر توسط فرد غريبه صورت مي‌گيرد.
اين نوع قتل‌ها معمولااز طريق مسموم كردن يا چاقو زدن صورت مي‌گيرد و زن اكثرا نقش معاونت را عهده دار است . اين نوع قتل، براي قاتل، مجازات ‘قصاص’ و براي معاون، ۳ تا ۱۵ سال حبس تعزيري را به همراه دارد.

قتل برادر يا خواهر توسط همديگر

انگيزه‌هايي چون حسادت، رابطه نامشروع ، اختلافات مالي، اعتياد و اختلافات خانوادگي ديرينه كه منجر به حس انتقام‌جويي در فرد مي‌شود نقش اساسي دارند و اين قتل‌ها تابع مقررات قتل يعني ‘قصاص’ هستند.

قتل در کشور عزیزمان ایران معمولا تحت تاثیر عوامل متعددی میباشد که به برخی از آنها در مطلب بیان شده رسیدگی شد اما معمولا قتل ها در ایران بدون برنامه ریزی و بیشتر تحت هیجانات آنی اشخاص میباشد مثل عصبانیت ها ناشی از رانندگی یا یک فحش کوچک یا متلک یا… پس بایستی در زندگی در برخورد با حوادث و رخدادهای زندگی مان صبورتر باشیم تا مانع خیلی از اتفاقات بد و یا حتی قتل ها باشیم، لذا چنانچه هرگونه مشاوره در خصوص موضوعات قتل عمد و غیرعمد داشتید می‌توانید با تلفن به موسسه حقوقی و داوری حق جویان و مشاوره با وکلای پایه یک دادگستری و همچنین وکلای کیفری در سطح ایران و استان ازکمک این بزرگواران بهره مند شوید.

تلفن همراه جهت هماهنگی : 09153104004